Ako čistiť a dezinfikovať okuliare?

Poznámka o COVID-19 v súvislosti s nosením okuliarov

Vyhýbajte sa dotýkaniu sa očí, nosa alebo úst nečistými rukami – pred nasadením alebo sňatím okuliarov si vždy umyte ruky.

Aj keď sa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC – Centers for Disease Control and Prevvention) domnievajú, že COVID-19 sa šíri predovšetkým kontaktom medzi ľuďmi, riziko môže predstavovať aj kontakt s kontaminovanými plochami.

Pretože COVID-19 môže prežiť na určitých tvrdých povrchoch až niekoľko dní, dotyk s takto kontaminovaným povrchom a následne s Vašou tvárou Vás potenciálne môže vystaviť vírusu.

Ľudia, ktorí nosia okuliare, môžu byť z tohto dôvodu vystavení väčšiemu riziku aj pri tak banálnej činnosti, ako je nasadzovanie a snímanie okuliarov počas dňa.

Každý, kto používa okuliare, či už dioptrické, slnečné alebo s ochranou proti modrému svetlu pri práci na počítači, by mal dbať na dôkladné čistenie svojich okuliarov.

Nižšie uvádzame tipy, ako udržať svoje okuliare čisté a tiež odpovede na často kladené otázky týkajúce sa správneho čistenia a dezinfekcie.

Ako čistiť rámy

Pri čistení rámov okuliarov používajte teplú mydlovú vodu na odstránenie nečistôt a baktérii a jemnú handričku na ich vysušenie.

Mäkkou zubnou kefkou môžete vyčistiť usadené nečistoty z nosníc a pántov. Vyhnite sa dotyku šošoviek so štetinami kefky a okuliare vysušte handričkou z mikrovlákna. Starostlivo vyčistite všetky časti rámov, aby ste odstránili odolné nečistoty a mikróby z Vašej pokožky, vrátane oblasti, kde sa šošovky spájajú s rámom.

Ako čistiť šošovky

Pri čistení šošoviek nepoužívajte čistiace prostriedky s obsahom amoniaku. Povrchová úprava šošoviek je citlivá na amoniak a iné chemikálie, ktoré sa môžu nachádzať v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť.

Najskôr si dôkladne umyte a dezinfikujte ruky mydlom a vodou. Mastné alebo špinavé prsty sú nielen nehygienické, ale tiež Vám sťažia čistenie okuliarov. Nečistoty na prstoch by taktiež mohli poškriabať šošovky.

Najjednoduchší spôsob – nastriekajte z oboch strán šošoviek prípravok určený priamo na tento účel. Pomocou handričky z mikrovlákna šošovky jemne očistite a potom ich osušte suchou časťou handričky.

Aby ste si nepoškodili šošovky,  nepoužívajte na ich čistenie či sušenie papierové obrúsky, kuchynské utierky ani oblečenie.

Náš TIP!

Čistič na okuliare v spreji nájdete aj v našej ponuke.

Čistič šošoviek Belvoir&Co dokáže odstrániť znečistenie ako sú odtlačky prstov, šmuhy, stopy po vode a oleji.

Alternatívny spôsob, ako vyčistiť šošovky, je použite teplej vody a jemného mydla, ktoré neobsahuje hydratačné a zjemňujúce zložky, napríklad prostriedok na umývanie riadu.

Šošovky jemne umyte prstami a opláchnite studenou vodou. Následne ich osušte mäkkým uterákom.

Ako zaobchádzať s okuliarmi

Pri manipulácii s okuliarmi ich držte za rámy a používajte obe ruky – zabránite ich pádu na šošovky. Pokiaľ odkladáte okuliare, položte ich obrátene tak, aby bol mostík dole. Týmto predídete poškriabaniu šošoviek a prevráteniu okuliarov v prípade rámov, ktoré sú ťažšie v hornej časti.

Ako skladovať okuliare

Okuliare vždy odkladajte do puzdra, aby ste zabránili ich zaprášeniu alebo obliatiu. Buďte opatrní a nenechávajte ich na príliš horúcich miestach – napríklad v blízkosti kúrenia, krbu alebo v rozhorúčenom aute. Teplo ich môže zdeformovať a spôsobiť olupovanie šošoviek.

Otázky k čisteniu okuliarov

Je čistenie okuliarov to isté ako ich dezinfekcia?

Nie. Čistením okuliarov odstránite špinu, usadeniny a určité množstvo baktérii. Dezinfekcia zabije vysoké percento baktérii na povrchu. Sanitizácia znižuje počet choroboplodných zárodkov na povrchu na úroveň, ktorá sa považuje za „bezpečnú“. Sterilizácia zabije všetok mikrobiálny život, čo je vhodné v lekárskom a laboratórnom prostredí. Väčšina zdravotníckych pracovníkov tvrdí, že čistenie tvrdých povrchov mydlom a vodou je účinnou stratégiou v boji s COVID-19.

Môžu na mojich okuliaroch žiť baktérie?

Áno. Vaše okuliare môžu poskytovať útočisko pre baktérie, spóry plesní a iné dráždivé látky. Avšak  pravidelné čistenie rámov a šošoviek vodou a mydlom z nich ľahko baktérie odstráni. Vyhýbajte sa čisteniu okuliarov zahmlievaním skiel svojim dychom – týmto len zvyšujete množstvo baktérii na nich.

Môžem použiť čistý lieh na dezinfekciu svojich okuliarov?

Možno. Alkohol je zložka obsiahnutá v niektorých komerčných prípravkoch na čistenie šošoviek. Používanie alkoholu na čistenie okuliarov by však mohlo spôsobiť poškodenie povrchovej úpravy skiel.

Môže sa vírus COVID-19 nachádzať na mojich okuliaroch?

Výskum ukazuje, že COVID-19 je detekovateľný dva až tri dni na plastoch a nehrdzavejúcej oceli, čo sú materiály používané aj pri výrobe okuliarov. Pravidelné čistenie Vašich okuliarov mydlom a vodou je efektívny spôsob, ako sa zbaviť vírusu.

Môže ma nosenie okuliarov chrániť pred COVID-19?

Niektorí odborníci naznačujú, že nosenie okuliarov môže predstavovať zvýšenú ochranu pred COVID-19, nakoľko sa môže dostať do tela aj cez oči. Okuliare poskytujú aspoň určitú bariéru proti kvapkám prenášajúcim vírus vzduchom a môžu Vám tiež zabrániť v dotyku s tvárou.


TEXT: Veronika Novotná, Január 2021 | ZDROJ

Sleduj nás:

Pridaj komentár

Scroll to top