Ako si najlepšie vybrať slnečné okuliare

Slnečné okuliare môžu chrániť váš zrak štýlovo

Aj keď nosenie slnečných okuliarov primárne chráni oči pred škodlivými slnečnými lúčmi a inými časticami, ktoré sa môžu dostať do očí, môžu tiež zmeniť Váš vzhľad a byť skvelým módnym doplnkom počas jasných, slnečných dní.

Výber štýlových okuliarov sa môže zdať byť nenáročný, ale nie vždy je ľahké zvoliť tie správne slnečné okuliare pre Váš typ tváre, farbu vlasov, tón pleti a zladiť ich so svojim outfitom! Ľahko sa preto môže stať, že si vyberiete nesprávny tvar, farbu alebo dizajn, ktorý Vám nebude lichotiť.

Preto je dôležité vedieť, čo treba hľadať pri výbere vhodných slnečných okuliarov. Medzi hlavné aspekty patria tvar vašej tváre, tón pleti a farba vlasov a tiež tvar, veľkosť a farba samotných slnečných okuliarov.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, ako to zistiť a zvoliť si správny tvar slnečných okuliarov k Vášmu typu tváre, tónu pleti a farby vlasov a ako zladiť svoje okuliare s rôznymi odevmi. Toto bude Váš rozhodujúci sprievodca pri výbere nových slnečných okuliarov.

Ako si vybrať správne slnečné okuliare

Určenie typu vašej tváre

Prvým krokom je identifikácia Vášho typu tváre a je to celkom jednoduché. Vezmite si rúž alebo zmazateľnú fixku (prípade môžete použiť tuhé mydlo). Postavte sa pred zrkadlo a na jeho povrchu obkreslite obrysy Vašej tváre. Snažte sa nevychádzať a byť čo najpresnejší. Urobte krok späť a pozrite sa na nakreslený tvar. Je oválny, srdcovitý, štvorcový alebo okrúhly?

Najlepšie slnečné okuliare pre okrúhlu tvár

Vašim cieľom pri výbere správnych slnečných okuliarov je efekt predĺženia Vašej tváre. Na jeho dosiahnutie sú ideálne tmavé rámy – čierna zužuje tvár a vytvára ilúziu oválneho tvaru. Pri nesúmernom tvare tváre vyberajte rám, kde je výška menšia ako šírka. Nadrozmerné, štvorcové, obdĺžnikové a mačacie vyvážia zaoblenie.

Nákres okrúhlej tváre

Odporúčané slnečné okuliare: Vyberajte si rámy, ktoré sú širšie ako Vaša tvár alebo sú mierne predimenzované, aby vyvážili Vaše jemné črty a Vaša tvár tak vyzerala dlhšie alebo užšie. Vyhýbajte sa okrúhlym a úzkym rámom – tie iba zdôraznia zaoblenie Vašej tváre.

Najlepšie slnečné okuliare pre oválnu tvár

Ak máte tvár oválneho tvaru, Vaším cieľom pri výbere správnych slnečných okuliarov je zdôrazniť harmonické proporcie Vašej tváre. Mali by ste sa vyhnúť výberu veľkých alebo nadrozmerných okuliarov – rámy by mali byť iba tak široké ako je Vaša tvár. Taktiež si dajte pozor, aby horný rám nepresahoval obočie.

Nákres oválnej tváre

Odporúčané slnečné okuliare: Oválny tvar je najuniverzálnejší pri výbere lichotivých slnečných okuliarov. Nevyberajte si slnečné okuliare, ktoré majú výrazné hrany alebo ktoré sú príliš veľké či široké. Najvhodnejšie budú slnečné okuliare s jemným rámom.

Najlepšie slnečné okuliare pre hranatú tvár

Okrúhle slnečné okuliare sú ideálne pre hranaté typy tváre. Výber okrúhlych alebo oválnych rámov Vám pomôže dosiahnuť dokonalú rovnováhu Vašich čŕt a zjemniť Vaše celkové proporcie tváre. Tieto tvary slnečných okuliarov budú vyzerať veľmi lichotivo a budú pôsobiť odvážnym a lákavým dojmom.

Nákres hranatej tváre

Odporúčané slnečné okuliare: Vyberte si veľké okuliare so šírkou rámu, ktorá je úmerná šírke Vašej tváre.

Najlepšie slnečné okuliare pre srdcovitú tvár

Najužší bod srdcovitej tváre je pri čeľusti, so širokou hornou tretinou a úzkou spodnou tretinou tváre. Ideálne slnečné okuliare by mali vyrovnať zdanlivú šírku hornej časti tváre. Hranaté a výrazne farebné rámy sú vynikajúcou voľbou.

Nákres srdcovitej tváre

Odporúčané slnečné okuliare: Všetky rámy, ktoré sú v hornej časti širšie ako v spodnej, budú lichotivé na srdcovitej tvári.

Ako si vybrať správne slnečné okuliare k Vášmu tónu pleti a farbe vlasov?

Napadlo Vám niekedy, či Vaše slnečné okuliare ladia s odtieňom pokožky alebo vlasov? Nemusí to byť každého prvá myšlienka, ale je to niečo, čo môže zmeniť Váš celkový vzhľad! Pri výbere vhodných slnečných okuliarov pre Váš odtieň pleti a vlasov máte možnosť zvoliť doplnkovú alebo kontrastnú farbu rámu. To však záleží od Vášho vkusu.

Určenie správnej farby rámu k tónu pleti

Váš tón pleti ladí s farbou Vašich vlasov, avšak kontrast je to, čo budete hľadať pri najlepšom odtieni slnečných okuliarov.

1. Svetlý typ pokožky

Okrúhle slnečné okuliare s UV ochranou Lennon so žltými sklami a zlatým rámom na mužovi v prírode.

Ak máte svetlú pokožku s teplým podtónom, je najlepšie dosiahnuť rovnováhu pomocou tmavších hnedých, zlatých alebo zelených odtieňov. Na druhej strane, chladný podtón najkrajšie vynikne v spojení s tmavou modrou alebo sýtou ružovou.

2. Stredný typ pokožky

Muž kvočiaci na ulici s nasadenými hranatými slnečnými okuliarmi Hilton so zlatým zliatinovým rámom a s bledo modrými sklami.

Mať tento typ pokožky znamená, že môžete striedať tmavé a svetlé odtiene slnečných okuliarov a navyše máte viac priestoru na hranie sa s nápadnými farbami. S teplým podtónom Vám budú lichotiť žiarivá oranžová alebo červená. So studeným podtónom bude pôsobiť pútavo modrá a svetlejšia zelená.

3. Tmavý typ pokožky

Sediaca žena s nasadenými slnečnými okuliarmi s UV ochranou Elton so zlatým zliatinovým rámom a bordovými sklami.

Výber žiarivých zlatých, hnedých alebo neutrálnych odtieňov bude dokonalý pre teplý podtón. Pre studený podtón budú skvelou voľbou slnečné okuliare v odtieňoch ružovej alebo modrej.

Určenie správnej farby rámu k farbe vlasov

Vaša farba vlasov môže podtrhnúť alebo narušiť celkovú estetiku Vašich slnečných okuliarov. V závislosti od Vášho zmyslu pre štýl, môžete dosiahnuť decentný, elegantný vzhľad alebo naopak nápadný použitím odvážnych a kontrastných farieb. Aj vlasy majú rôzne odtiene a farebný nádych, ktoré sa líšia v teplých a studených kategóriách.

1. Svetlé farby vlasov

Voľba tmavších odtieňov k svetlým vlasom bude pôsobiť príťažlivo vďaka farebnému kontrastu. Môžete zvoliť slnečné okuliare tmavošedej alebo tmavohnedej farby.

2. Stredné farby vlasov

Pokiaľ sa pýšite hnedými až jantárovými vlasmi so studeným podtónom, zažiarite vo fialových, bielych alebo strieborných zrkadlových okuliaroch. Na druhej strane s teplým podtónom, budú krásne ladiť s modrými, zelenými alebo čiernymi slnečnými okuliarmi.

3. Tmavé farby vlasov

Čierne vlasy sú najuniverzálnejšie pri výbere najlepšej farby slnečných okuliarov. Výber svetlých alebo pastelových odtieňov k tmavým vlasom môže byť ohromujúci, ale taktiež môžete voliť čierne, biele a žiarivé farby slnečných okuliarov.

Ako zladiť slnečné okuliare s outiftom?

Pri výbere doplnkov sú slnečné okuliare nevyhnutnosť k dotvoreniu celkového vzhľadu.

1. Zlaďte svoje farby

Jedným z kľúčových aspektov, ktorý musíte brať do úvahy pri zladení ľubovoľného doplnku s Vaším outfitom, je farba. Farba Vašich okuliarov by mala ladiť s oblečením. Nemusí ísť nevyhnutne o presnú zhodu, ale zvolené farby by sa mali navzájom dopĺňať. Ak máte čierne alebo sivé oblečenie, môžete k nemu zladiť tmavé slnečné okuliare. K smaragdovozelenej sa hodia rôzne odtiene zelených okuliarov. Tým chceme povedať, aby ste sa nebáli pohrať s rôznymi farbami a nechali sa viesť svojím módnym cítením.

2. Zlaďte svoje doplnky

Aj keď je skvelé zladiť slnečné okuliare s outfitom, ich zladenie s ďalšími doplnkami ako sú šatky, čelenky či šperky, Vám môže dopomôcť k ešte lepšiemu vzhľadu. Vyberte si rám rovnakej farby ako má doplnok, ktorý nosíte.

3. Zhodnoťte svoj vzhľad

Predtým, ako sa ubezpečíte, že Vaše okuliare ladia s tým, čo máte práve na sebe, musí zhodnotiť, či sa Vám naozaj hodia. Sú tieto slnečné okuliare vhodné pre Vás tvar tváre? Vyzerajú dobre spolu s odtieňom pokožky a farbou vlasov? Ak sa Vám slnečné okuliare hodia a svojím tvarom a veľkosťou dopĺňajú črty tváre, budete v nich určite vyzerať atraktívne bez ohľadu na to, čo si oblečiete.

4. Jeden alebo viac párov slnečných okuliarov

Ak sa pri vytváraní outfitu radi hráte so štýlom a farbami, čím viac slnečných okuliarov máte, tým ľahšie nájdete niečo, čo bude vždy perfektne ladiť. Pokiaľ dávate prednosť vlastneniu jedného páru slnečných okuliarov, mali by ste zvoliť klasické tmavé, neutrálne okuliare, pretože je ľahké ich potom zladiť a akoukoľvek farbou.


TEXT: Veronika Novotná, Apríl 2021

Sleduj nás:

Scroll to top