Kedy potrebujem okuliare na počítač a čo je modré svetlo?

Aktuálne žijeme v digitálnej dobe, kedy veľká časť nášho času, či už toho pracovného alebo voľného, vyžaduje prácu s počítačom a mobilnými zariadeniami. Stali sa tak neoddeliteľnými spoločníkmi našich životov.

Avšak množstvo času stráveného pri obrazovkách so sebou prináša aj rôzne zdravotné problémy, ako sú začervenanie a suchosť očí, bolesti hlavy, problémy so sústredením a poruchy spánku. Všetky tieto problémy majú spoločného menovateľa – škodlivé modré svetlo.

Čo je modré svetlo a prečo je škodlivé?

Asi jedna tretina všetkého viditeľného svetla sa považuje za vysokoenergetické viditeľné alebo „modré“ svetlo. Medzi umelé zdroje modrého svetla patria fluorescenčné svetlo, žiarovky kompaktného fluorescenčného žiarenia (CFL), LED diódy, LED televízory s plochou obrazovkou, počítačové monitory, smartfóny a tablety.

Vystavenie modrému svetlu počas denných hodín pomáha udržiavať zdravý cirkadiánny rytmus (prirodzený, vnútorný proces, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia). Problém nastáva vo večerných hodinách, v noci a hlavne počas zimného obdobia, kedy denného svetla nie je veľakrát dostatok. Vtedy pri príliš veľkom vystavení modrému svetlu prostredníctvom inteligentných telefónov, tabletov a počítačov si môžeme narušiť cyklus budenia a spánku, čo vedie k problémom so spánkom a dennou únavou.

Ako môžu pomôcť okuliare na blokovanie modrého svetla?

Ľahké okuliare s čírymi sklami sú veľmi jednoduchým a elegantným riešením na obmedzenie modrého svetla. Sklá sú potiahnuté filtrom, ktorý odráža modré svetlo a nežiadúce odlesky z obrazoviek, ktoré nadmerne oči zaťažujú.

Okrem ochrany sa takéto okuliare môžu zároveň stať vkusným a štýlovým doplnkom. Avšak treba myslieť aj na to, že okuliare sú síce skvelým pomocníkom na zmiernenie problémov spojených s dlhodobým vystavením modrému svetlu, ale netreba podceňovať aj prevenciu, napríklad používanie kvalitného monitora, kvalitného osvetlenia a taktiež nezabúdať žmurkať.

Aj praktické doplnky môžu mať štýl.

Muž s nasadenými bezámovými okuliarmi na počítač Willow Silver so striebornými stranicami.

Značka okuliarov Belvoir&Co z Veľkej Británie navrhuje a vyrába vlastné dizajny pre dámy aj pánov. V našej ponuke máme kvalitné a štýlové okuliare na počítač, ktoré slúžia ako skvelá ochrana proti modrému svetlu pri práci na pc a veľakrát sú skvelým doplnkom k outfitu, často vyhľadávaným, ako okuliare bez dioptrií. Prinášame ti rôzne typy rámov, od tých moderných až po retro štýly, z ktorých si vyberie každý.


TEXT: Veronika Novotná, November 2020

Sleduj nás:

  

Pridaj komentár

Scroll to top