Prečo voliť farebné šošovky slnečných okuliarov?

Benefity šošoviek rôznych farieb v slnečných okuliaroch

Farebné šošovky slnečných okuliarov neexistujú len ako prostriedok na vyjadrenie módnych trendov, v skutočnosti pomáhajú odfiltrovať svetlo prenikajúce do Vašich očí. Podľa farby šošoviek to však robia rôznymi spôsobmi.

Niektoré odtiene vylepšujú farby, ktoré vidíte, čím pôsobia jasnejšie. Iné odtiene môžu pomôcť skresľovaním farieb, znižovať odlesky, blokovať svetlo a dokonca zlepšovať ostrosť zraku. To znamená, že nie všetky farebné šošovky sú vhodné na každú príležitosť.

Skutočnosť je taká, že rôzne farebné šošovky poskytujú iné výhody. Správny odtieň šošoviek by mal v konečnom dôsledku výrazne zlepšiť Vaše vnímanie hĺbky a znížiť únavu očí bez toho, aby to sťažilo Vašu schopnosť jasne vidieť.

Slnečné okuliare s farebnými šošovkami.

Na UV ochrane záleží viac, ako na farbe šošovky

V prvom rade farba šošoviek Vašich slnečných okuliarov nie je indikátorom toho, koľko ochrany proti UV žiareniu Vám poskytnú. Je to preto, že šošovky, ktoré poskytujú adekvátnu ochranu, sú ošetrené bezfarebným povlakom absorbujúcim UV žiarenie (viac o výhodách a nevýhodách UV žiarenia), bez ohľadu na to, aký farebný odtieň zvolíte.

Inými slovami, na ochrane Vašich očí pred škodlivými ultrafialovými lúčmi nezáleží na farbe, zaleží na tom, čo uvádza štítok s UV ochranou – na každom by mala byť uvedená 100% -ná ochrana proti UV žiareniu.

Na farbe šošoviek Vašich okuliarov však záleží, ak hľadáte ochranu pred vysokoenergetickým viditeľným svetlom (HEV – high-enegy visible light) alebo spektrami modrého svetla. A keďže HEV svetlo môže spôsobiť poškodenie sietnice, je dôležité poznať možnosti farebných šošoviek a s nimi súvisiace výhody.

Rozdiely farebných šošoviek v slnečných okuliaroch

Pri výbere farebných šošoviek nezabudnite vziať do úvahy Váš životný štýl, napríklad každodennú prácu a voľnočasové aktivity a tiež spôsob, akým plánujete používať Vaše okuliare. Každá farba je špeciálne vhodná na zlepšenie a zdokonalenie videnia v určitých prostrediach a pri rôznych činnostiach.

Súčasne môžu niektoré nevhodne zvolené farby dokonca narušiť videnie. Pochopenie účelu a výhod každej farby Vám teda pomôže pri vhodnom výbere pri ďalšom nákupe.

Zelená

Zelenkasto sfarbená šošovka pomáha zlepšiť kontrast odfiltrovaním modrého svetla. Taktiež pomáha znižovať oslnenie a namáhanie očí pri ostrejšom slnečnom svetle. Tento odtieň je vhodný na každodenné nosenie alebo pri aktivitách ako tenis či golf.

Prejsť na slnečné okuliare so zelenými šošovkami.

Šedá

Táto neutrálna farba redukuje odlesky najmä pri pobyte na vode a je skvelou farbou na tienenie jasného svetla. Sivo zafarbené šošovky sú vhodné ako v oblačných, tak aj v slnečných dňoch a poskytujú ochranu pred únavou očí, vďaka čomu sú vhodné na všestranné využitie, napríklad aj pri šoférovaní.

Žena s nasadenými hranatými slnečnými okuliarmi s UV ochranou Roomers s čiernym rámom z polykarbonátu a zrkadlovými sklami.

Obľúbené slnečné okuliare so sivými šošovkami Roomers Silver

Modrá a fialová

Šošovky s modrým alebo fialovým zafarbením poskytujú úžasné a zlepšené vnímanie farieb. Pomôžu Vám vidieť jasnejšie kontúry objektov a zároveň poskytujú ochranu pred reflexnými povrchmi, najmä pri snehu. Slnečné okuliare s modrými šošovkami dobre fungujú aj v hmlistom počasí. Navyše vyzerajú dobre takmer na akomkoľvek odtieni pleti.

Prejsť na slnečné okuliare s modrými alebo fialovými šošovkami.

Červená a ružová

Hranaté slnečné okuliare s UV ochranou Elton s červenými sklami pre dámy aj pánov.

Červené alebo ružové okuliare blokujú modré svetlo, čím pomáhajú zlepšovať viditeľnosť a súčasne znižovať zaťaženie očí. Navyše pomáhajú zväčšiť hĺbku ostrosti a zlepšiť detaily. Preto sa okuliare s takto zafarbenými šošovkami skvele hodia pri rôznych športových aktivitách, ako je napríklad lyžovanie.

Slnečné okuliare Elton II Red

Žltá, oranžová a zlatá

Slnečné okuliare so svetlými šošovkami v žltom, oranžovom alebo zlatom odtieni vynikajú v podmienkach so strednou alebo nízkou úrovňou svetla. Poskytujú vynikajúce vnímanie hĺbky a sú vhodné zároveň pre vonkajšie aj vnútorné športové aktivity. Zlepšujú tiež viditeľnosť objektov, zvyšujú jasnosť okolia a blokujú modré svetlo. Môžu však skresľovať vnímanie farieb.

Prejsť na slnečné okuliare so žltými šošovkami.

Jantárová a hnedá

Muž v prírode s nasadenými hranatými slnečnými okuliarmi s UV ochranou Sanders so zliatinovým rámom zlatej farby a hnedými sklami.

Tieto odtiene znižujú odlesky a pomáhajú vidieť v oblačných dňoch o čosi jasnejšie. Môžu tiež obsahovať červené odtiene, ktoré blokujú modré svetlo a pomáhajú zlepšovať vnímanie hĺbky.

Jantárové šošovky tiež poskytujú očiam pohodlie za slnečných podmienok a zvyšujú kontrast zelenej krajiny a modrej oblohy.

Prejsť na slnečné okuliare s hnedými šošovkami.


TEXT: Veronika Novotná, Marec 2021

Sleduj nás:

Pridaj komentár

Scroll to top