Retro okuliare Lenonky – hit doby minulej, súčasnej aj budúcej

Boli milované v minulosti a sú milované aj dnes. Zdá sa, že nadšenci okuliarov a slnečných okuliarov sa neustále radi vracajú k okrúhlym rámom, ktoré vôbec nestarnú.

Kruhové rámy a šošovky majú tendenciu evokovať auru intelektualizmu alebo vyvolávať nostalgickú vintage atmosféru 60. rokov. Okrúhle okuliare pridávajú na nadčasovosti tým, že vyzerajú skvele v rôznych štýloch a materiáloch rámu – od bezrámového, cez tenký kovový rám až po robustnejší kúsok.

Typ vašej tváre je tiež rozhodujúcim prvkom pri výbere lenoniek. Tento typ rámu je veľmi špecifický svojim tvarom, a preto je ideálny pre ľudí so srdcovitým alebo hranatým typom tváre. Tiež veľmi lichotia výrazným črtám tváre, takže ak sa pýšite výraznými lícnymi kosťami a čeľusťou, sú tou pravou voľbou pre Vás.

V dnešnej dobe sa okrúhle rámy mierne líšia štýlom, takže je veľmi pravdepodobné, že nájdete okuliare, ktoré vám budú pasovať. Štýlové lenonky s klasickým kovovým rámom sa však najviac približujú k originálnemu kúsku. Zlatý či strieborný rám predstavuje jednoduchú eleganciu. Podľa toho, aké šperky nosíte, dokážete zladiť aj rám okuliarov. Mimoriadne obľúbené sú čierne, ktoré sa hodia absolútne ku všetkému a tiež dokážu perfektne vyniknúť v celom čiernom outfite. To najmä vďaka svojmu špecifickému okrúhlemu tvaru, ktorý jednoznačne upúta pozornosť.

Ako sa dostali okrúhle okuliare do módy?

Pôvod a vznik okrúhlych rámov nie je úplne jasný. Nenájdeme fashionistu alebo konkrétneho priekopníka, ktorý by stál za ich vznikom. Čo však ale vieme je, že všetky módne trendy sa pohybujú ako kyvadlo. Pri zavádzaní nových tvarov a materiálov sa kruhový rám opieral o rôzne štýly. V 60. rokoch výrazne prišli do módy v štýle hippies a John Lennon sa stal ich kultovým predstaviteľom. Od vzniku okuliarov až dodnes sú okrúhle okuliare nadčasovou klasikou. Od Johna Lennona po Winstona Churchilla, Mahatmu Gándhiho, Harryho Pottera a Steva Jobsa sú všetci známi nestarnúcimi okrúhlymi rámami – alebo bezrámovými okrúhlymi šošovkami.

Príbeh Johna Lennona a jeho krátkozrakosti

John Lennon zanechal po sebe nielen kvalitnú hudbu, ale tiež okrúhle okuliare, ktoré majú ochrannú známku. Sú ikonickým prvkom, ktorý si pod menom tohto umelca ihneď predstavíme. Muzikant vlastnil hneď niekoľko párov, najznámejšie sa stali okuliare s oranžovými šošovkami. Tie mali vraj u speváka vzbudzovať tvorivú inšpiráciu, práve kvôli ich oranžovej farbe podľa učenia feng šuej. Okrúhle rámy sa aj vďaka nemu dostali od pop kultúry na

To, že okrúhle rámy sa z celej histórie najviac spájajú s J. Lennnom svedčí aj fakt, že ľudia chodia do optiky a požadujú okuliare v štýle Johna Lennona. Určite ste sa aj vy stretli s označením lenonky, ktoré predstavujú práve tieto okrúhle okuliare v rôznych prevedeniach.

Na stránke www.beatlesstory.com sa píše o tom, že John Lennon bol veľmi krátkozraký. Pri očnej prehliadke mu v 31 rokoch zistili tiež astigmatizmus a namerané hodnoty krátkozrakosti predstavovali dioptrie vo výške -8,25 pre pravé oko a -7,50 pre ľavé oko. Spočiatku mu bolo trápne nosiť okuliare, no neskôr sa stali jeho podpisovým znakom. Zároveň bol John Lennon spolu s Buddym Hollym prví, ktorí začali vyzdvihovať okrúhle okuliare ako módny doplnok. John začal nosiť svoje okuliare v štýle „babičky“ prvýkrát v septembri 1966, keď dostal jeden pár v rámci prípravy na svoju úlohu vo filme Richarda Lestera Ako som vyhral vojnu .

„Bez jeho okuliarov by bol svet pre Johna rozmazaný a skreslený. Bol by schopný vidieť koniec gitary a pražcov, ale všetko ostatné, čo by bolo nad to, by pre neho bolo ťažké, “ uviedol profesor Simon Harding, konzultant v Očnej jednotke svätého Pavla.

Okrúhle okuliare Johna Lennona vydražené za 165 tisíc eur

V Londýne v roku 2019 nechal vydražiť šofér kapely The Beatles, Alan Herrings jeho ikonické okuliare so zlatým rámom a jemne zelenými šošovkami za 137,5 tisíc libier. Ako sám uviedol, John Lennon ich nechal na zadnom sedadle auta. Okuliare boli už vtedy poškodené, mali uvoľnenú jednu stranicu a šošovku. Šofér sa ho spýtal, či mu ich má nechať opraviť, no John povedal, aby si nerobil starosti lebo ich mal iba kvôli imidžu. Alan ich nikdy nedal opraviť a predsa ich v roku 2019 na dražbe spoločnosti Sotheby’s kúpil nemenovaný dražiteľ za takmer 165 tisíc eur.

Kampaň „View from the starss okuliarmi Johna Lennona

Mladšia sestra Johna Lennona, Julia Bairdová, navštívila v roku 2019 univerzitnú nemocnicu Royal Liverpool, aby pomohla spustiť najnovšiu kampaň očnej jednotky sv. Pavla „Pohľad z hviezd“. Julia si priniesla so sebou veľmi špeciálnu sadu okuliarov.

Pohľad z hviezd“ je zbierka pre ľudí postihnutých stratou zraku, ktorej podstata spočíva v tom, aby hviezdy – celebrity darovali svoje okuliare alebo slnečné okuliare, ktoré sa majú následne dražiť na financovanie priekopníckeho výskumu, ktorý zmení liečbu a starostlivosť o oči.

St. Paul Eye Unit (Očná jednotka sv. Pavla) spolupracuje s mnohými krajinami po celom svete vrátane Malawi, Indie, USA a Číny. So sídlom v nemocnici Royal Liverpool poskytuje svetovo uznávanú oftalmologickú službu zaoberajúcu sa diagnostikou, liečbou a prevenciou chorôb očného a zrakového systému. Vo Veľkej Británii žije takmer 2 milióny ľudí s poruchou alebo stratou zraku. Do roku 2025 sa podľa vedcov toto číslo môže zvýšiť až na 4 milióny. Je možné zabrániť mnohým prípadom poškodenia zraku či slepoty, a to je hnacím faktorom pre tímy tejto očnej jednotky. Chcú sa podieľať na vývoji nových diagnostických a liečebných metód, vďaka čomu im táto kampaň môže byť finančne veľmi nápomocná.

Štýl okuliarov Johna Lennona je okamžite rozpoznateľný a preto sa rozhodli, že nápad použiť niečo také symbolické ako okrúhle okuliare je skvelým štartom tejto kampane. Pri svojej návšteve v nemocnici si Julia vzala so sebou autentický pár Johnovych oranžových okuliarov z výstavy The Beatles Story, ktoré mala samotná hudobná legenda v roku 1971 pri nahrávaní albumu Imagine.

Aj po smrti významného umelca akým John Lennon nepochybne bol, sa jeho preslávené okrúhle okuliare dodnes považujú za nesmrteľnú klasiku. Sú obľúbené nielen u fanúšikov umelca ale tiež u ľudí, ktorí vyhľadávajú štýlové kúsky a chcú sa odlíšiť od zaužívaného stereotypu.


TEXT: Dominika Daňovičová, August 2021

Sleduj nás

Pridaj komentár

Scroll to top