Slnečné okuliare chránia oči pred UV žiarením aj v zime

Zima prináša pochmúrne dni a klesajúce teploty, ale neodkladajte svoje slnečné okuliare. Nosenie Vašich slnečných okuliarov nie je iba štýlovým doplnkom v letných mesiacoch. V zimnom období sú dôležitou ochranou zraku pred slnečnými lúčmi.

Takže majte svoje slnečné okuliare vždy nablízku (prípadne môžete zvoliť špeciálne na zimu), aby ste svoje oči mali v pohodlí a chránené pred drsnými zimnými živlami.

Žena v zasneženej prírode s nasadenými slnečnými okuliarmi s UV ochranou.

5 dôvodov, prečo by ste mali siahnuť po slnečných okuliaroch v zime:

1. Slnečné okuliare v zime chránia Vaše oči pred UV žiarením

Veľa ľudí sa pýta: Mali by sme nosiť slnečné okuliare v zime?

V skratke – áno. Nezáleží na aktuálnom ročnom období, Vaše oči potrebujú neustálu ochranu pred ultrafialovým svetlom zo slnka.

2. Pri zimných aktivitách by sme mali nosiť slnečné okuliare

Slnečné okuliare nie sú určené len na slnečné dni pri vode alebo na svahoch. V skutočnosti by mal každý chrániť svoje oči aj v zime.

Pre šoférov by mali byť súčasťou každej jazdy autom. Pretože čelné sklo auta ponúka len malú ochranu pred UV lúčmi a odleskami, ochrana očí je dôležitá pre bezpečnosť.

Vonkajšie trávenie voľného času a aktivity ako lyžovanie, beh alebo turistika taktiež vyžadujú správne okuliare pre zníženie námahy pre Vaše oči, bez ohľadu na vek.

3. Kvalitné slnečné okuliare môžu odvrátiť niektoré očné ochorenia

Kvalitne vyrobené slnečné okuliare dokážu viac, ako len zakrytie Vašich očí a ich pohodlie.

Kvalitné slnečné okuliare môžu v skutočnosti taktiež pomôcť predchádzať niektorým očným ochoreniam súvisiacich so slnečným žiarením, vrátane šedého zákalu, makulárnej degenerácie, pingueculy a pterygie.

Šedý zákal je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najčastejšou príčinou slepoty na svete, pričom o mnohých prípadoch sa predpokladá, že boli zosilnené UVB lúčmi.

Makulárna degenerácia sa môže vyskytnúť aj po vystavení sa slnečnému žiareniu bez ochrany, spolu s pingueculou a pterygiou, ktoré spôsobujú vyvýšené a žltkasté hrčky na očnom bielku.

Takže bez ohľadu na jasné počasie alebo sneženie, majte svoje slnečné okuliare vždy pri sebe, aby Vaše oči boli chránené a zdravé.

4. UV lúče sú zosilnené počas zimných mesiacov

V niektorých prípadoch je ešte dôležitejšie nosiť slnečné okuliare v chladnom počasí.

Zatiaľ čo je slnko v zimných mesiacoch položené nižšie na oblohe, UV lúče sú rovnako intenzívne. Dokonca je v tomto čase zvýšené riziko dvojnásobného vystavenia UV žiareniu. Slnečné svetlo sa odráža od mokrých a zľadovatelých plôch, vytvárajú sa odlesky a tiež znásobená expozícia škodlivým UV lúčom.

5. Slnečné a ochranné okuliare zabraňujú snežnej slepote

Ako už bolo spomenuté vyššie, voda je jedným z najreflexnejších povrchov. Či už je slnko plne viditeľné alebo nie, pobyt na alebo v blízkosti snehu a ľadu zvyšuje množstvo UV žiarenia, ktoré prijímate.

Mnoho zimných športových aktivít sa zvyčajne vykonáva vo vyšších nadmorských výškach, kde sú tiež slnečné lúče silnejšie.

Kombinácia reflexných povrchov a vysokej nadmorskej výšky zdvojnásobujú riziko spálenia očí. Táto dočasná strata zraku je tiež známa ako „snežná slepota“ alebo fotokeratitída.

Okrem prevencie snežnej slepoty, môže nosenie slnečných okuliarov od novembra do marca znížiť zimné odlesky a bolesti hlavy spojené s namáhaným zrakom.

Takže ak máte namierené von, nezabudnite, že výber vhodných slnečných okuliarov je nevyhnutný aj v zime.

Žena v prírode s nasadenými slnečnými okuliarmi Sanders Bronze s hnedými sklami a zlatým rámom.

V našej bohatej ponuke nájdeš kvalitné a štýlové slnečné okuliare Belvoir&Co z Veľkej Británie s UV ochranou pre mužov aj ženy

PREZERAŤ VŠETKY SLNEČNÉ OKULIARE


TEXT: Veronika Novotná, Február 2021

Sleduj nás:

Pridaj komentár

Scroll to top